Erős jellem vagy inkább a személyiségzavarok egyike?

2023 aug 17. | Útmutatás

Mindenkinek él a fejében egy kép arról, hogy milyenek a környezetében élő emberek, de mi van akkor, ha nem alapvető jellemvonások, hanem valamilyen személyiségzavar határozza meg a viselkedést? Melyek azok a tulajdonságok, amik gyanakvásra adhatnak okot, és mi a megoldás, ha kiderül, hogy valóban komoly probléma áll a háttérben? Járjunk utána együtt!

A személyiséget nem csupán a genetika, hanem a környezet is befolyásolja, ennélfogva folyamatos változásban van. Csakhogy ez nincs mindenkinél így, ha pedig hiányzik ez a fajta rugalmasság, az azt jelenti, hogy valamilyen személyiségzavarral állunk szemben. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, mivel nincsenek éles határok, ráadásul a pszichés zavarok sokféle formában megnyilvánulhatnak.

A különféle személyiségzavarok közös ismertetőjele, hogy bár már fiatal felnőttkorban felismerhetőek, azonosítani igen nehéz őket, ezért többnyire egy életen át jelen vannak és a háttérből irányítanak. Mivel pontos adataink nincsenek, megbecsülni is nehéz, mennyi embert érint, de egyes kutatások szerint a felnőtt emberek 4-15%-a küzd valamilyen személyiségzavarral. Az általánosan elfogadott, DSM-IV szerinti felosztás négy jól elkülöníthető, úgynevezett teátrális személyiségzavart nevez meg:

  • Hisztrionikus: Az e személyiségzavarral küzdők imádnak a figyelem középpontjában lenni, fokozott emocionalitás jellemzi őket, viselkedésük szeszélyes, gyakran provokatív.
  • Nárcisztikus: Akik ebbe a kategóriába tartoznak, azokat szélsőséges önimádat és hiúság jellemez, megkülönböztetett bánásmódra vágynak, kihasználnak másokat.
  • Borderline: Akik ezzel a problémával küzdenek, érzelmileg bizonytalanok, viselkedésük gyakran impulzív, önértékelésük torz, nehezen kötődnek és az önsértésre való hajlam is igen erős bennük.
  • Antiszociális: Ők azok, akik teljes mértékben semmibe veszik mások jogait, ingerlékenyek, erőszakosan viselkednek és gyakran a törvények sem állítják meg őket.

A már említett DSM-IV alapján a személyiségzavarok másik nagy alcsoportját az úgynevezett különcök alkotják.

  • Paranoid: Szinte mindenre kiterjedő gyanakvás, extrém erős bizalmatlanság jellemzi őket, kerülik a szoros kapcsolatokat, szinte mindenkiről azt gondolják, hogy ártani akar nekik.
  • Skizoidtávolságtartóak, szeretnek egyedül lenni, gondot jelent számukra a kapcsolatteremtés, illetve érzelmeik kifejezése, és szemben az elkerülő személyiségzavarral, erre igényük sincs.
  • Skizotip: jellemző rájuk a kapcsolatteremtési készségek komoly zavara, ami viselkedésbeli furcsaságokkal társul, emellett gyakoriak a mágikus gondolatok, a bizarr megjelenés, szokatlan érzékletek, illúziók.

A harmadik nagy alcsoportba az úgynevezett szorongásos személyiségzavarok tartoznak.

  • Elkerülő: extrém módon gátlásosakfélénkek, rettegnek a szégyentől és a visszautasítástól, ugyanakkor vágynak is a szoros kapcsolatokra, önértékelésük alacsony, és sokszor érzik magukat magányosnak.
  • Dependens: állandóan igénylik a velük való törődést, emiatt szélsőségesen ragaszkodnak közeli kapcsolataikhoz, és az elvesztésétől való félelem miatt teljes mértékben alárendelődnek, nehézséget okoz az önálló döntés, gyakran akkor sem szakítják meg a kapcsolatot, ha bántalmazzák őket.
  • Kényszeres: jellemző a rendkívüli bizonytalanság, határozatlanság, gyakori a döntésre való képtelenség, az állandó tépelődés, mereven ragaszkodnak a szabályokhoz, a rendhez, és olyannyira próbálnak tökéletesen, hibáktól mentesen dolgozni, viselkedni, hogy ez általában a hatékonyság rovására megy.

A megoldás a hosszú távú terápia, ám mivel az érintettek nehezen fogadnak el segítséget, nagy szerepe van a támogató családtagoknak, barátoknak. Keresse bizalommal Thiery Henriette klinikai szakpszichológust! A www.thieryhenriette.hu weboldalon további információkat is találhat az elérhető szolgáltatásokról. Ha időpontot szeretne foglalni, küldjön e-mailt az info@thieryhenriette.hu címre, vagy hívja bizalommal a +36-70-432-5790-es számot!