Az emberek hatással vannak egymásra, a viselkedés meghatározhatja az egyén környezetében tartózkodó személyek viszonyulását is. A gondolkodásmód, az érzelmek, a viselkedés tartósan és jelentős mértékben eltérhet a társadalmi normáktól, ami nehézségeket okozhat. A személyiség modell elemzésével könnyebbé válhat a problémával küzdő emberekhez való viszonyulás, és az önismeret fejlesztése is.
A zavarok különböző tünetekkel járnak, amelyek hatást gyakorolnak a társakra is. Ha Ön tapasztalt már ilyen helyzetet, akkor tudja, mennyire nehéz ehhez megfelelően hozzáállni. Előfordulhat, hogy Ön küzd valamilyen gonddal, ami úgy nyilvánul meg, hogy kevésbé érzi jól magát nagy társaságban, vagy túl sokat gyanakodik, titkolózik.
A különféle személyiségzavarok megnehezítik a beilleszkedést a baráti körökbe, a munkahelyeken, és számos alkalommal okozhatnak komolyabb problémákat is. Ha valaki folyamatosan titkolózik, gyanakodik, leértékel másokat, akkor valószínű a paranoiás személyiségzavar áll a háttérben. Az érzelmi hidegség, a társas elhúzódás, az elvont gondolatok a schizoid személyiségzavarra utalnak. Agresszív viselkedés, hangulatingadozások, mások kihasználása, a túlértékelt önkép más-más típusú személyiségzavarokra vezethetőek vissza.
Fontos tudni, hogy mindezek eltérőek lehetnek, egyénenként változhatnak, a pontos felismeréshez szakember segítsége szükséges, aki a kezelésben is tud segíteni. A problémák azonban megelőzhetőek, és bizonyos szinten könnyen megváltoztatható a jelenlegi állapot, ha sor kerül az új ismeretek elsajátítására ezen a területen.
Érdemes a személyiség modell ábráit megtekinteni, a különböző folyamatokról, ráhatásokról részletesen olvasni. Szabó Margit Kézirata rengeteg érdekes információt tartalmaz, amelyek alapján megtudhatja, mennyire fontos az önismeret, az önfejlesztés, és milyen kapcsolatok vannak többek között a magatartás és a lelkiállapot között. Látogasson el a www.szmszm.hu internetes oldalra, felmerülő kérdéseit pedig írja meg bizalommal a margitszabo559@gmail.com e-mail címre!