A mindennapi életben folyamatosan interakciókba lépünk másokkal, és sokan viselnek szociális maszkokat. Számos ok miatt kerül sor erre, többek között a biztonságérzet céljából. Az álarcok viselése jelentős hatással van a viselkedésre, az érzelmi folyamatokra. Mindezekről érdemes személyiség modell segítségével informálódni.
Az álarcokkal elrejthető a valódi én, így más identitás mutatható a világ felé. A látható én az az énkép, amit mások látnak. Ez lehet erős, sikeres, bátor, szociálisan elfogadható. Az álarc segítségével befolyásolhatóak a vélemények, az interakciók. A láthatatlan én pedig az a valódi én, amit sokan elrejtenek a világ elől. Ide tartoznak a sebezhetőség, a félelem, a vágy, a legbensőbb gondolatok.
Miért döntenek egyre többen az álarcok viselése mellett?
– A védelem miatt, ugyanis megóv a társadalmi elutasítástól, a kritikától, és nem kell a sebezhetőség miatt aggódni. Segítséget nyújt a pozitív önkép fenntartásához akkor is, ha valaki belül bizonytalan.
– Az elvárásoknak való megfelelésért a családot, a társadalmat, az adott szakmát illetően is.
– Biztonságérzetet nyújt a kényelmetlen, ismeretlen helyzetekben.
– Az élet különböző területein játszott szerepek miatt, hiszen az álarc segít ezek között átváltani.
Viselkedés és érzelmi folyamatok:
Az álarc nagy hatást gyakorol a viselkedésre, ezáltal az érzelmi folyamatokra is. Befolyásolja a kommunikációt, a kapcsolatok építését, a különböző helyzetekre való reagálást. Gyakran elfojtott érzelmeket, szükségleteket eredményez. Energiára van szükség az álarc elrejtéséhez és fenntartásához, ami szorongással, kimerültséggel járhat. Az elrejtett érzelmek pedig egy idő után összegyűlnek, és egyszerre törhetnek a felszínre.
Fontos az álarc levetése, ami igaz, hogy hosszú és fájdalmas folyamat, de ezáltal mindenki önmaga lehetne. Érdemes a személyiség modellel megismerkedni, ami tartalmazza a viselkedés és az érzelmi folyamatok közötti kapcsolatot. Tanácsos az önismeretre minél több időt és figyelmet fordítani, célszerű a támogató környezethez fordulni.
Olvasson részletesen a személyiség modellről, és tekintse meg a szemléletes ábrákat is a www.szmszm.hu weboldalon! Bármilyen kérdése merül fel, keresse Szabó Margitot üzenetben a margitszabo559@gmail.com e-mail címen!