A szorongást korunk egyik leggyakoribb mentális egészségügyi kihívásaként tartják számon. A szakértők számos technikát ajánlanak a probléma enyhítésére a légzőgyakorlatoktól a rendszeres testmozgásig, de mi van akkor, ha úgy érezzük, hogy ezek közül egyik sem a mi utunk?
Az alábbiakban mutatunk néhány kevésbé ismert, de ígéretes technikát, amelyek új perspektívát jelenthetnek az enyhe szorongásos tünetek kezelésében. Fontos, hogy ezek a módszerek nem helyettesítik a szakszerű orvosi segítséget, de kiegészítő eszközökként szolgálhatnak mindennapi küzdelmeinkben. Lássuk!
1. Adaptogének
Az adaptogének olyan természetes eredetű anyagok, amelyek segíthetik szervezetünket a stresszhez való alkalmazkodásban. Ezek a gyógynövények nem közvetlenül a szorongást célozzák meg, hanem a test általános ellenálló képességét növelik a stresszel szemben. Népszerű adaptogén a Rhodiola rosea, az Ashwagandha és a Goji bogyó.
2. Mindfulness színezés
A mindfulness színezés túlmutat a felnőtt színezőkönyvek használatán. A lényege, hogy teljesen elengedjük magunkat, figyelmen kívül hagyjuk a vonalakat és szabályokat, csak a színek érzésére, a ceruza mozgására koncentrálunk. A technika elmélyítheti a jelen pillanat megtapasztalását és csökkentheti a szorongást azáltal, hogy eltereli figyelmünket a negatív gondolatokról.
3. Mikromeditáció
A mikromeditáció rövid, bárhol és bármikor elvégezhető gyakorlat, ami segíthet megszakítani a szorongás körforgását és növelheti az általános tudatosságot. Ilyen a hála-pillanat, amikor olyan dologra gondolunk, amiért hálásak vagyunk és átadjuk magunkat az érzésnek, vagy a test-scan, amikor végigfuttatjuk a figyelmünket a testünkön tetőtől talpig, ellazítva a feszült területeket.
Bár ezek a módszerek hasznosak lehetnek a mindennapi szorongás kezelésében, fontos hangsúlyozni, hogy súlyosabb esetekben vagy ha nem komfortos az önálló kísérletezés, jobb megoldás szakemberre bízni magunkat. A kognitív terápia különösen hatékony módszer a szorongás kezelésére.
Hogyan segíthet a terápia?
Egy képzett szakember segítségével fokozatosan szembesülhetünk félelmeinkkel biztonságos környezetben. Azonosíthatjuk, majd pedig megváltoztathatjuk a szorongást okozó gondolati mintákat és új megküzdési stratégiákat tanulhatunk. Ne felejtsük el, hogy segítséget kérni nem gyengeség, hanem az önmagunkról való gondoskodás első lépése!
És aki segíthet mindezekben, az Thiery Henriette klinikai szakpszichológus. A www.thieryhenriette.hu weboldalon további információkat is találhat az elérhető szolgáltatásokról. Ha időpontot szeretne foglalni, küldjön e-mailt az info@thieryhenriette.hu címre, vagy hívja bizalommal a +36-70-432-5790-es számot!